Paź
09
Rodzaje lokat bankowych?

Mówiąc o lokatach można stwierdzić, iż bank dysponuje wieloma narzędziami którymi operuje za klienta. Każda z lokat będzie inna dostosowywana jest między innymi osobiście do każdego rodzaju klienta.

Klient jest swoistym odnośnikiem jego chęci inwestowania, w taki sposób każdy jego ruch jest odpowiednikiem innego narzędzia które bank jest w stanie użyć aby klient był zadowolony. Wychodzą z założenie że takich lokat będzie wiele można wybierać i przebierać w ofertach oferowanych przez bank. Wymieniając rodzaje lokat można zacząć od lokaty terminowej.

Lokata terminowa jest to przeważnie umowa w której klient powierza swój kapitał dla odpowiedniej placówki bankowej. Taka umowa jest przejrzysta dla obydwu stron ponieważ bank oferuje klientowi iż z czasem kończącym daną umową bank wypłacić na konto klienta zyski z lokaty. Odbywa się więc w określonym z góry terminie trwania takiej lokaty. Z takiej lokaty korzysta dużo osób, jest przejrzysta i terminowa. Każdy z uczestników trwającej umowy trzyma się czasu.

Lokata terminowa ma wiele zalety i też wad można powiedzieć iż zadaniem takiej lokaty jest zabezpieczenie kapitału klienta na wypadek wzrostu inflacji czy też spadkiem siły nabywczej pieniędzy w czasie. Taka lokata jest przeznaczona przede wszystkim na zarobieniu niewielkiego zysku, tu zysk nie gra roli pierwszoplanowej. Zabezpieczenie kapitału wychodzi na pierwszy plan, bank jest siedzibą która pełni zadania domu ochrony naszego kapitału.

Lokata dynamiczna-jest to taki rodzaj lokaty w której klient może dużo zyskać ale nie poniesie, żadnych konsekwencji trwania takiej umowy, ponieważ klient może w takiej lokacie wycofać swoje udziały i nie ponosi żadnych konsekwencji w postaci uzyskanych zysków. Przy takiej lokacie oprocentowanie wzrasta przy każdym kolejnym roku trwania takiej lokaty, więc klient ma do dyspozycji dynamikę na, którą też wpływa czas i cierpliwość klienta.

Lokaty są zabezpieczane przez odpowiednią placówkę którą jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zdarzają się takie sytuacje iż następuje raptowny spadek koniunktury na rynkach światowych czyli rodzi się utrata naszych powierzonych środków pieniężnych na lokatach. Banki mają zabezpieczenia naszych pieniędzy pod postacią Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który pełni rolę ochrony pod czas kiedy dzieje się źle i bank nie ma z czego oddać klientom ich należności więc z takiej placówki znajdują się fundusze do wypłaty dla klientów.

Przykład, który zostanie przetoczony zobrazuje dla czego jest wiele lokat bankowych którymi posługują się banki. Bank jest przedstawicielem, który oferuje nam różne rozwiązania naszych problemów ale jest też za razem pełni rolę ochroną dla naszych zaplanowanych form oszczędności. Przedstawiciel bankowy obrazuje nam na dzień dzisiejszy jak wygląda sytuacja na rynkach i w jakie lokaty należało by użyć aby odnieść upragniony sukces w postaci uzyskanych odsetkach. Klient po przez wywiad odpowiadając na pytania doradcy, który notuje jaką kwotę klient posiada i czy dany kapitał własny nie zaburzy domowego budżetu może powierzyć dla banku. Bank oferuje swoim klientom najlepsze strategie oszczędności klient jest osobą decyzyjną to właśnie klient stanowi największą rolę, ponieważ to właśnie on będzie wybierał najlepszą ofertę lokat dla siebie.

Reasumując lokat bankowych jest dużo i każda z nich jest odpowiednio dopasowana do potrzeb indywidualnych klientów. Lokaty może zawierać każdy, ponieważ nie ważne jest czy ktoś powierzy 20 000tys.zł, czy też 1000zł każda kwota jest dla banku dobra powierzanie dla banku naszych oszczędności jest zabezpieczeniem dla domowego gospodarstwa.