Gru
30
Zastanawiasz się na hipoteką? Oto pytaj pożyczkodawcę!

Jak ważne jest, abyś kupował po najniższej stopie procentowej? Oczywiście stawka jest ważna, ale nic nie znaczy, jeśli współpracujesz z pożyczkodawcą, który nie może spłacić Twojej pożyczki, dotrzymać umówionych terminów zamknięcia lub pozostawić Cię porzuconym z powodu braku komunikacji. Obsługa jest ważna, więc musisz sprzymierzyć się z odpowiednim pożyczkodawcą, który nie tylko ma konkurencyjne stawki, ale ma dobrą komunikację i proces, który zapewni Twojej pożyczce uwagę, na jaką zasługuje.

Jeśli chcesz uniknąć wyrzutów sumienia nabywcy domu, będzie to wymagało czegoś więcej niż tylko wyboru odpowiedniego domu w odpowiednim sąsiedztwie. Według niedawnej ankiety 27% nowych właścicieli domów ostatecznie pożałowało wyboru pożyczkodawcy w zeszłym roku. Główne przyczyny ich niezadowolenia to:

  • brak odpowiedniej komunikacji,
  • niespełnienie oczekiwań,
  • złe ogólne wrażenia klientów.

Innym powodem, dla którego wielu jest niezadowolonych ze swoich pożyczkodawców, jest presja ze strony tych pożyczkodawców, aby wybrali określony produkt lub pożyczkę. Najlepszym sposobem, aby nie czuć się pod presją pożyczkodawcy, jest być przygotowanym i mieć określone kryteria z kilkoma pytaniami gotowymi do zadania. Możesz wyeliminować niektóre kłopoty związane z szukaniem domu, uważnie filtrując potencjalnych pożyczkodawców. Oto kilka ważnych pytań, które należy zadać potencjalnym pożyczkodawcom przed podjęciem decyzji.

Czy jesteś brokerem czy bankierem?

To jest zdecydowanie najmniej zadane pytanie, jakie słychać. Więc jaka jest różnica? Pośrednik hipoteczny to pośrednik między Tobą a rzeczywistym pożyczkodawcą obsługującym Twoją pożyczkę. Doradzają i przyjmują wniosek o pożyczkę, ale przekazują wszystko pożyczkodawcy do przeglądu. Nie ubezpieczają Twojej pożyczki we własnym zakresie ani nie finansują Twojej pożyczki. Możesz spodziewać się dłuższych czasów obrotu, ponieważ mają niewielką kontrolę nad procesem. Czy dotrzymasz terminu wymagalności finansowania? Czy dotrzymasz zakontraktowanej daty zamknięcia? Czy fundusze pożyczkowe zdążą się zamknąć? Musisz to wiedzieć.

Bankier hipoteczny, podobnie jak broker, może w rzeczywistości nie być tym, który obsługuje twoją pożyczkę po zamknięciu. Jednak bankowcy mają pełną kontrolę nad tym procesem. Mogą przetwarzać, gwarantować, przygotowywać dokumenty zamknięcia, a nawet finansować pożyczkę za pomocą pieniędzy. Są bardziej elastyczni, ponieważ uznają opcję wyjątków i pilnych żądań. Możesz spodziewać się znacznie płynniejszego procesu, lepszej obsługi i krótszych czasów realizacji niż to, co może zaoferować Ci broker.

Jakie programy hipoteczne oferujecie?

Nie musisz znać wszystkich możliwych rodzajów pożyczek, ale ważne jest, aby wiedzieć, czy oferują one pożyczki dostosowane do Twojej sytuacji. Doświadczony pierwotny pożyczkodawca może pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniego produktu, ale jeśli masz niski wynik kredytowy, dobrze jest zapytać, czy oferuje programy pożyczkowe dla osób o niższej zdolności kredytowej. Czy chcesz uzyskać duży kredyt hipoteczny (pożyczka większa niż 500 000 zł) i mieć tylko 5% zaliczki?

Takie programy istnieją, ale nie wszyscy pożyczkodawcy oferują te produkty. W większości przypadków wybranie najlepszej pożyczki do konkretnej sytuacji finansowej wymaga współpracy z pożyczkodawcą, który oferuje szeroką gamę pożyczek. Pamiętaj, że jest to jedna z największych inwestycji, jakich dokonasz w życiu, więc upewnij się, że współpracujesz z pożyczkodawcą, który zaspokaja Twoje potrzeby i nie próbuje nakierować Cię na program, który po prostu nie ma dla Ciebie sensu.