Mar
15
Jakie mogą być ukryte koszty kredytu gotówkowego?

Zaciągając kredyt gotówkowy czy też jakikolwiek inny kredyt, liczymy się z jego kosztami. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nigdy nie będziemy musieli oddać tyle ile pożyczyliśmy, tylko zawsze więcej. Pod uwagę bierzemy oprocentowanie kredytu i to na nie zwracamy największą uwagę, ale też marsze prowizje, czy w niektórych przypadkach również ubezpieczenia. Są to koszty które są nierozerwalnym elementem kredytu i mamy świadomość tego że będziemy musieli je pokryć. Jednak poza tymi podstawowymi kosztami zobowiązania, dodatkowe należności dla banku mogą wynikać również z poniższych czynników:

okres kredytowania – doskonale wiemy że im dłuższy okres kredytowania tym koszt całkowity kredytu będzie wyższy . Decydując się na kredyt mamy możliwość wydłużenia spłaty w czasie i cieszenia się niską, ratą kredytu która nie będzie aż tak bardzo obciążała naszego domowego budżetu. Niestety decydując się na takie rozwiązanie musimy być świadomi tego, że wówczas zapłacimy dużo więcej. Niestety często nie mamy wpływu na okres kredytowania. Jeśli nasza zdolność kredytowa na to nie pozwoli to bank nie udzieli nam kredytu na krótszy okres. Wysokość miesięcznych rat musi być dopasowana do naszych możliwości finansowych.

schemat spłaty – całkowity koszt kredytu zależy również od tego czy kredyt spłacamy w ratach równych czy malejących. Raty malejące gwarantują niższy koszt ogólny, gdyż odsetki liczone od zmniejszającej się części również maleją. W przypadku kredytów gotówkowych większość to oferty z ratami równymi, gdzie kapitał i odsetki są wyliczone tak, aby rata była jednakowa przez cały okres spłaty.

Ukryte koszty kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy często wiąże się również z kosztami ukrytymi. Należą do nich dodatkowe produkty bankowe, na jakie zdecydujemy się w procesie ubiegania się o kredyt. Banki za wszelką cenę chcą pozyskiwać nowych klientów. Szczególnie takich, którzy założą konto osobiste i będzie na nie wpływało wynagrodzenie.

Decydując się na kredyt najczęściej zaczynamy poszukiwania od banku w którym mamy już konto osobiste, taki bank najprawdopodobniej zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Bank dla którego jesteśmy nowym klientem przy sprzedaży kredytu zaproponuje nam brak prowizji lub obniżenie marży banku, by zachęcić nas do założenia konta. Oczywiście otwarcie rachunku to żaden problem i trwa to chwilę, ale za prowadzenie rachunku będziemy musieli płacić i powinniśmy to także liczyć jako koszt naszego zobowiązania.

Przemyślmy zatem wybór dodatkowych produktów bankowych w celu obniżenia marży, zapytajmy o RRSO i przeliczmy sobie całkowity koszt naszego zobowiązania.