Lis
27
Lokata czy konto oszczędnościowe?

Każdy z nas chce odpowiednio zabezpieczyć swoją przyszłość. Podstawą jest wybranie odpowiedniego sposobu oszczędzania, dzięki któremu nie tylko zabezpieczymy nasze środki, ale również wypracujemy zysk. Na rynku usług finansowych istnieje obecnie wiele rozwiązań, które nam to umożliwiają. Wśród nich najpopularniejsze są lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Które rozwiązanie warto wybrać? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Lokata - pewny zysk

Jednym z podstawowych produktów finansowych stworzonych z myślą o osobach, które chcą bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności a jednocześnie wypracować zysk są lokaty bankowe. To produkt finansowy, który pozwala nam zyskać kilka procent w skali roku. Lokaty bankowe dzielą się na krótko oraz długoterminowe. Ich zaletą jest spory zysk oraz bezpieczeństwo. Niestety, decydując się na złożenie pieniędzy na lokacie bankowej musimy pogodzić się z tym, że w czasie jej trwania nie powinniśmy decydować się na wypłatę środków. Większość banków konstruuje umowy w ten sposób, że wcześniejsza wypłata oznacza brak zysku.

Konto oszczędnościowe - płynność finansowa

Konto oszczędnościowe to kolejna propozycja dla osób, które chcą mądrze oszczędzać. Są nieco niżej oprocentowane, więc zysk, jaki wypracują nasze pieniądze będzie mniejszy. Mimo to, możemy zyskać naprawdę sporo - zwłaszcza przy dużym kapitale. Zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, że pieniądze, jakie zdecydowaliśmy się odłożyć są wciąż dla nas dostępne - bez trudu możemy wypłacić je w każdej chwili, np. w sytuacjach wymagających nagłych wydatków. Jest to więc rozwiązanie bardziej elastyczne.

Podsumowując, jeśli zależy nam na tym, by osiągnąć jak największy zysk warto zdecydować się na założenie lokaty. Jest to co prawda rozwiązanie, które sprawia, że nie możemy korzystać ze swoich pieniędzy, niemniej jednak oprocentowanie na lokatach jest wyższe niż na kontach oszczędnościowych. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy nie będziemy musieli ruszyć naszych zasobów finansowych warto zdecydować się na konto oszczędnościowe. Zysk będzie mniejszy, jednakże nasze pieniądze pozostają bezpieczne i możemy w każdej chwili z nich skorzystać. Jak więc widać, każdy z nas może wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do jego potrzeb.