Lip
02
Rynek hipoteczny – co przyniesie nam 2019 rok?

2019 - to będzie trudny rok dla nabywców domów: będą nadal konkurować o niewielką podaż domów. Ceny domów i oprocentowanie kredytów hipotecznych będą prawdopodobnie rosły w górę,ceny również będą rosły.

Ale rok 2019 prawdopodobnie przyniesie pożądane zmiany także dla kupujących i kredytobiorców hipotecznych. Budowlańcy budują więcej domów wyjściowych, pożyczkodawcy stopniowo ułatwiają zakwalifikowanie się do pożyczki, a kupujący po raz pierwszy zaczynają przyciągać uwagę, na którą zasługują.

Oto kilka trendów mieszkaniowych i hipotecznych,na które warto zwracać uwagę w 2019 roku.

1. Więcej domów na sprzedaż

Nieruchomość jest rynkiem sprzedawcy od ponad sześciu lat, co oznacza, że jst więcej potencjalnych nabywców niż domów na sprzedaż, przesuwając równowagę siły negocjacyjnej w kierunku sprzedawców. Przedłużający się rynek sprzedawcy nie jest idealną sytuacją dla nabywców domów. Ale prognoza zawiera pewną nadzieję: liczba domów na sprzedaż ma wzrosnąć. Problem polega na tym, że oczekiwany popyt nadal będzie przewyższał podaż, nawet przy większej liczbie domów na sprzedaż.

Nasz zaprzyjaźniony ekspert podsumowuje to w następujący sposób: podczas gdy sytuacja nie pogarsza się dla kupujących, nie poprawia się również znacząco na większości rynków

Jak zły jest niedobór? Firma, która zapewnia kapitał na rynku kredytów hipotecznych, szacuje, że w 2017 r. wybudowano 370 000 mniej domów niż potrzebnych do zaspokojenia popytu wynikającego ze wzrostu liczby ludności. Dopóki budowa nie wzrośnie, koszty nieruchomości prawdopodobnie nadal będą rosły powyżej dochodów, ograniczając tworzenie gospodarstw domowych.